• Feb 03, 2020
click fraud protection

Z powodu I wojny światowej tegoroczne Igrzyska - które miały odbyć się w Berlinie - zostały odwołane. Jednak zgodnie z zasadą olimpiady stadion został zaplanowany na wiele lat przed podjęciem tej decyzji (ta parada w 1913 r. Poświęcona jest samej strukturze). To nie będzie pierwszy raz, gdy gry nie będą rozgrywane z powodu wojny. Zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska w 1940 i 1944 r. Zostały odwołane w związku z II wojną światową.

Zdjęcie przez Biblioteka Kongresu

Tegoroczne Letnie Igrzyska wyróżniały tydzień sportów zimowych (takich jak hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe). Spośród wielu ważnych osobistości tego roku brytyjski konkurent Albert Hill zdobył dwa złote medale - ale prawie nie pozwolono mu konkurować o bycie „za stary” na 31. Jednak nikt nie powiedział ani słowa o Oscar Swahn, 72-letniej szwedzkiej strzelance, która zabrał do domu srebrny medal tego roku.

Na pierwszych oficjalnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (choć tak się stanie dopiero po dwóch latach później), amerykański Charles Jewtraw (trzeci od prawej, powyżej) przyniósł do domu pierwszy złoty medal po wygranej

instagram viewer
Zawody w łyżwiarstwie szybkim 500 metrów.

Ameryka była dominującą siłą Letnich Igrzysk, szczególnie podczas zawodów lekkoatletycznych, i przyniosła w sumie 32 medale. Amerykanin Harold Osborn był tylko jednym z wielu zwycięzców, zdobywając złoto w skoku wzwyż.

1928: St. Mortiz, Szwajcaria

W tym roku po raz pierwszy kobiety mogły startować w zawodach lekkoatletycznych (tutaj amerykańska biegaczka Elizabeth Robinson wygrywa wyścig na 100 metrów). Trudne osiągnięcie przyszło jednak z niepowodzeniem: po zaobserwowaniu kilku wyczerpanych zawodników po 800-metrowych wyścigach urzędnicy zabronili kobietom biegania dłuższy niż 200 metrów... aż do 1960 roku.

To był zamiatacz dla amerykańskiej łyżwiarki szybkiej Irving Jaffee, która zdobyła złoto za 5000 i 10000 metrów zawodów.

Ikona została stworzona, gdy Mildred Ella „Babe” Didrikson zdobył dwa złote oszczepy i płotki, a także srebro w skoku wzwyż.

Zorganizowany przez Adolfa Hitlera, an złowieszczy ton zdefiniował te Zimowe Igrzyska. (Choć nie było to tak niesławne jak Letnie Igrzyska). Norweski łyżwiarz Ivar Ballangrud przetoczył 1500, 5000, 10000 metrów zawodów, a także zarobił srebro na 1500 metrów.

1948: St. Mortiz, Szwajcaria

Te zimowe igrzyska były pierwszą olimpiadą po II wojnie światowej. Stany Zjednoczone znalazły się w centrum uwagi, gdy pierwszy jeździł na łyżwach figurowych, gdy pokonujący grawitację Dick Button znalazł się na pierwszym podwójnym osi w historii konkurencji.

Dick Button odniósł kolejne zwycięstwo i zdobył pierwszą potrójną pętlę. Ale prawdziwą historią tego roku był norweski łyżwiarz wyścigowy Hjlamar Andersen, który zdobył trzy medale, a mianowicie 5000 metrów i 10000 metrów zawodów według rekordowej marży.

Czeska ikona biegu na odległość Emil Zapotek stał się jedyną osobą, która wygrała zawody 5000 metrów, 10000 metrów i maraton na tej samej olimpiadzie. Jesteśmy wykończeni na samą myśl o tym imponującym wyczynie!

Chociaż Igrzyska z 1936 r. Były po raz pierwszy transmitowane w telewizji, to Igrzyska Zimowe z 1956 r. Były nadawane jako pierwsze międzynarodowa publiczność. Tysiące dostrzegło, że austriacka Toni Sailer zostaje pierwszą alpejską narciarzem, która zdobyła trzy złote medale.

Historia powstała, gdy drużyna hokeja na lodzie olimpijskim USA zdobyła swoje pierwsze złoto. Tymczasem kobiety mogły po raz pierwszy rywalizować w łyżwiarstwie szybkim.

Minęły tylko cztery lata, odkąd kobiety mogły startować w łyżwiarstwie szybkim, ale udało się już w tej kategorii, kiedy Rosjanka Lidija Pawłowna Skoblikowa zwyciężyła we wszystkich czterech kobietach w jeździe szybkiej wydarzenia

Przyszły mistrz wagi ciężkiej Joe Frazier zdobył złoto w boksie. Radziecka gimnastyczka Larisa Latynina stała się najbardziej utytułowaną olimpijką po zdobyciu dwóch złotych medali, srebrnego i dwóch brązowych, dzięki czemu jej kariera osiągnęła 18.

Łyżwiarka figurowa Peggy Fleming zdobyła jedyny złoty medal dla drużyny USA w singlach damskich. Tymczasem na 500-metrowym wyścigu łyżwiarskim na podium pojawił się ciekawy widok: trzech srebrnych medalistów. Amerykańskie zawodniczki Mary Meyers, Dianne Holum i Jennifer Fish zakończyły w tym samym czasie w finale (46,3).

Amerykańscy sprinterzy Tommie Smith i John Carlos zajęli odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w biegu na 200 metrów. Na podium wyzywająco podnieśli pięści w solidarności z ruchem Czarnej Wolności w Stanach Zjednoczonych. Ten moment byłby uważany za jeden z najbardziej jawnych oświadczenia polityczne wykonane na Igrzyskach.

Rozgrywki były obfite, ponieważ Galina Kulakova z ZSRR zwyciężyła we wszystkich trzech zawodach cross country kobiet, a norweski łyżwiarz wyścigowy Ard Schenk także trzy złote.

Chociaż Mark Spitz ustanowił rekord olimpijski siedmioma złotymi medalami, Letnie Igrzyska zostały zepsute zabójstwo 11 izraelskich sportowców przez odgałęzienie wyzwolenia Palestyny ​​w Czarnym Wrześniu Organizacja.

To był ekscytujący rok dla łyżwiarstwa figurowego. Dorothy Hamill zdobyła złoty medal singli kobiet, a Terry Kubicka zdobył pierwszy backflip w historii łyżwiarstwa figurowego.

Czternastoletnia rumuńska gimnastyczka Nadia Comaneci otrzymała pierwszy doskonały wynik w nierównych barach, aby wygrać zawody All Around. Najbardziej charakterystycznym momentem Letnich Igrzysk był jednak moment, kiedy Caitlyn (wtedy Bruce) Jenner wygrała dziesięciobój z rekordowym wynikiem 8 618 punktów.

W zdumiewającym zdenerwowaniu drużyna hokeja narodowego mężczyzn USA pokonała reprezentację ZSRR w czymś, co później nazwano „Cudem” On Ice. "Gdzie indziej na lodzie: łyżwiarz Eric Heiden został pierwszą i jedyną osobą, która zdobyła pięć złotych medali zimą Olimpiada.

Bojkot prowadzony przez Stany Zjednoczone przyćmił większość letnich igrzysk olimpijskich w 1980 roku. Aleksandr Dityatin stał się pierwszą osobą, która zdobyła osiem medali podczas jednej olimpiady, w każdej imprezie gimnastycznej dla mężczyzn.

Carl Lewis zdobył cztery złote medale na zawodach 4x100, 100 metrów, 200 metrów i skokach w dal. Jednak Mary Lou Retton, na kontuzjowanym kolanie, stała się gwiazdą igrzysk, po tym, jak zdobyła złoto w klasyfikacji generalnej, co zakończyło występ na pięciu medalach.

Przeczytaj więcej inspirujących historii na temat dobrego sprzątania »